jack webster foundation

We gratefully acknowledge our sponsors:

The 1999 Jack Webster Awards Winners and Finalists


Photos by Dave Thomson

Jack Webster Awards winners group photo
1999 Jack Webster Awards winners
(click on the image to enlarge)




Best News Reporting of the Year - Print
Winner
Kim Bolan
The Vancouver Sun
Tara Singh Hayer Murder
Finalists
  • Rick Ouston – The Vancouver Sun – Dr. Gabriel Yong
  • Ann Rees – The Province – King of the Road Trip


Best News Reporting of the Year - Radio
Winner
Darlene Heidemann
CKNW/98
Sexual Assault in Hockey
Finalists
  • CKOV News Team – CKOV 63 – Manufactured Risk: Improving the Safety Odds
  • Laura Lynch/Jack Sullivan – CBC Radio News – Coverage of the Settlement in Regina vs. O'Connor


Best News Reporting of the Year - Television
Winner
Kathy Tomlinson
Broadcast One, CBC Television
Merchants of Misery
Finalists
  • Leigh Morrow with Peter Louwe – Global Television – E. I. Fraud
  • Catherine Pope – BCTV – Crack in the System


Best Feature Story - Print
Winner
Rick Collins
The Chilliwack Progress
Living with Dying
Finalists
  • Ian Mulgrew – The Vancouver Sun – The Battle for Hastings
  • Kathy Tait – The Province – Teens and Drugs


Best Feature Story - Radio
Winner
Kathryn Gretsinger
CBC Radio
A Level Playing Field
Finalists
  • Darlene Heidemann – CKNW/98 – Everyday Living
  • Dr. Art Hister – CKNW/98 – Depression


Best Feature Story - Television
Winner
CFTK TV - Terrace
CFTK TV News
Carving the Future: The Nisga'a Story
Finalists
  • Kelly McClughan – Broadcast One, CBC Television – In Custody Care
  • George Browne/Elaine McKay – BCTV – Webster: Just a Reporter


Jack Webster Award of Distinction
Winner
Heather Persson/James Murray/Tracy Hughes
Salmon Arm Observer
Salmon
Finalists
  • Alison Appelbe – Vancouver Courier – Soft Rules
  • Paul Scott – 580 CKXR Radio, Salmon Arm – Wildfire 98


Jack Webster Business, Industry & Economics Award
Endowed by Jean Cormier
Winner
David Paperny, David Paperny Films
CBC TV
The Dealmaker: The Life and Times of Jimmy Pattison
Finalists
  • Brian Coxford/Jas Johal/Bill Luxton/Stu McNish – BCTV – BC in the Red
  • Jon Ferry – BC Business Magazine – Capitalist Junkies


Best Reporting - Chinese Language
Winner
Joyce Lee
Talentvision
The Same Battle in Two Far Different Sovereigns
Finalists
  • David Tsou/Andrew Yang/Yuan Ho/Blair Chang – World Journal – The Disciplining of Chinese Children: A 13-part Report
  • Philip Yung/Penny Choi/Elly Leung – Mainstream Broadcasting CHMB 1320 – Leonid Meteroid Storm


Jack Webster Science & Technology Award
Supported by Barry Lando
Winner
Ben Parfitt
The Georgia Straight
The Big Chill
Finalists
  • Linda Aylesworth – BCTV – The Human Genome Project
  • Ann Rees – The Province – A Day in a Drug Test


Bruce Hutchison Lifetime Achievement Award
Winner
Keith Bradbury
Winner
Cameron Bell


back to top
Follow us on Twitter @JackWebsterFdn


Jack Webster Awards Winners and Finalists

Photos from the
Past Awards Dinners


Videos from the
Past Awards Dinners


Bruce Hutchison Lifetime Achievement Award

Bill Good Award



Purchase your tickets:
Click here
OR
Reserve your tickets by calling 604-603-4218 or email info@
jackwebster.com